Xiaomi Electric Scooter 6 Lite | Xiaomi
| All | |
| Classification of battery | CL126:NE:2016-12-09 |
| Composition of battery | CL127:KT:2016-12-09 |
| Embeeded battery | Yes |
| Gross depth (mm) | 1170 mm |
| Gross height (mm) | 600 mm |
| Gross weight | 21.4 kg |
| Gross width (mm) | 185 mm |
| Net weight | 18.1 kg |
| Packing quantity | 1.00 pc(s) |
| Palette Qty | 24 pc(s) |
| Paper/Pasteboard | 2500 g |
| Plastic (No PET) | 800 g |
| Producer | Xiaomi |
| Tare weight (kg) | 3.3 kg |
| TI weight (kg) | 1.3 kg |
| Type of battery | Accumulator |
| Volume (m3) | 0.12987 m |
| Warranty | 24 month(s) |
| WEEE tax | Yes |

